Dzień w doskonałym rytmie – Dinaczajra
Wszystko w przyrodzie toczy się własnym rytmem. Natura stworzyła swój własny program dobowy, który Ajurweda nazywa Dinaczajra. Żyjąc zgodnie z tym cyklem zapewniamy sobie dobre zdrowie, konieczne dla naszego rozwoju i prawidłowego funkcjonowania.
Człowiek jest jak zegarek. Ajurweda odkryła, że cykliczna powtarzalności jest charakterystyczna dla każdego żywego organizmu. Jesteśmy w stanie określić, co dzieje się w ludzkim ciele o poszczególnych porach dnia. Co jakiś czas, na ogół bardzo regularnie, budzą się w nas potrzeby zaspokojenia głodu, pragnienia, pojawia się okres zmęczenia czy czas wzmożonej aktywności. Nasz sen podlega również fazom – od głębokiego zaśnięcia poprzez długie momenty czuwania. Jest to reakcja naszego organizmu na spadki ciśnienia i działanie różnych hormonów. Nasze codzienne życie powinno być dostosowane do naszej indywidualnej konstytucji. Najlepiej jest mieć swój codzienny porządek dnia, regulamin, który wyznacza nam porę wstawania i czas udawania się na spoczynek, spożywania posiłków i oczyszczania ciała.
Ajurweda dzieli dobę na dwa cykle: cykl dniowy i nocny.
Świt to energia Kaphy, która działa najsilniej pomiędzy 6.00 a 10.00 rano.
Rano budzimy się spokojni i zrelaksowani, nasze ciało jest powolne i ociężałe. Dzieje się tak dlatego, że podczas snu nasze narządy wewnętrzne pracują wolniej, a wczesnym rankiem zaczynają leniwie wracać do normy. Pojawiają się takie objawy jak poranny kaszel czy flegma w gardle. To cechy charakterystyczne dla Kaphy.
Pita wywiera wpływ miedzy 10.00 rano a 14.00.
Około godziny 10 rozpoczyna się cykl Pitty. Pitta to energia, która daję nam chęć do działania i jedzenia. Czas między 10 – 12 to najlepsza pora do pracy, gdyż nasz umysł jest w najlepszej formie. O tej porze jesteśmy najbardziej kreatywni i najlepsze pomysły przychodzą nam do głowy. To czas na wykonanie najtrudniejszych zadań czy zmierzenie się z najtrudniejszymi wyzwaniami, jakie przynosi nam dzień. Organizm potrzebuje więcej energii, dlatego najlepszy apetyt mamy w południe, o tej porze nasze trawienie jest najlepsze.
Vata wywiera wpływ pomiędzy 14.00 a 18.00.
Po południu miejsce energii Pitta zastępuje energia Vaty. To energia, która kontroluje nasz układ nerwowy. To czas najlepszego refleksu i wzmożonej uwagi. Około godziny 16 najlepiej rozwiązujemy testy i liczymy cyfry, to również szczyt najlepszej sprawności manualnej. Serce i układ krążenia pracują najwydajniej. To najlepsza pora na aktywność fizyczną.
Kapha wywiera wpływ pomiędzy 18.00 a 23.00.
Wieczorem wraca energia Kapha. Czas, kiedy nasz organizm po aktywnie spędzonym dniu powoli się wycisza. Stajemy się bardziej powolni, nasza koncentracja maleje. Nasz system trawienny spowalnia, dlatego nie jest to najlepsza pora na duży posiłek. To dobry czas na spotkania z rodziną i przyjaciółmi, oddawanie się twórczym pasjom, wieczornym spacerom. Organizm zaczyna szykować się do snu, wydzielać melatoninę i około godziny 21.00 kieruje nas do łóżek.
Pitta wywiera wpływ pomiędzy 23.00 a 2.00.
Po godzinie 23 powraca energii Pitta. Pitta kontroluje nasz metabolizm. Podczas gdy spokojnie śpimy Pitta dostarcza energię do odbudowy tkanek. Organizm regeneruje siły i gromadzi energię do rozpoczęcia kolejnego dnia. To czas, gdy wątroba pracuje najintensywniej. Odbywa się w tym czasie całodobowy proces oczyszczania ciała z toksyn, które wydalane są poprzez nasz oddech i skórę wraz z potem.
Vata to czas od 2.00 do 6.00 rano.
Podczas cyklu Vata do głosu ponownie dochodzi system nerwowy. Podobnie jak w godzinach popołudniowych wzrasta aktywność naszego mózgu. Zamiast efektywnego myślenia nasz sen w chodzi w fazę Rem – szybkiego ruchu gałek ocznych. Pewne części mózgu są prawie tak aktywne jak w ciągu dnia. Pojawiają się marzenia senne. Nasze sny są bardziej żywe i kolorowe. Wielu naukowców uważa, że dzięki tej fazie na długo zapamiętujemy informacje, z którymi zetknęliśmy się w ciągu dnia.