Co to jest Ajurweda? Czyli jak żyć w zgodzie z naturą
Ajurweda to jeden z najstarszych na świecie systemów medycyny naturalnej, stosowany w codziennym życiu Indii od ponad 3000 lat. Większość historyków sądzi, że wiele innych starożytnych systemów medyczny takich jak; grecka, egipska czy chińska wywodzi się właśnie z Ajurwedy.
Ajurweda jest obszerną holistyczną nauką obejmującą wszystkie aspekty naszego życia, i nie chodzi w niej tylko o leczenie chorób. Bycie zdrowym ma o wiele szersze znaczenie.
Po pierwsze Ajurweda traktuje człowieka, jako część natury i wszechświata. Ponieważ jest w nas tyle różnorodności ile w świecie zewnętrznym. Można, zatem powiedzieć, że człowiek jest mikrokosmosem, który jest żywym odbiciem zdarzeń w makrokosmosie.
Po drugie ta starohinduska medycyna ma bardzo indywidualne podejście do człowieka i nie traktuje wszystkich jednakowo. Każdy z nas jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Oznacza to, że to, co dla jednego jest dobre i mu służy, drugi powinien tego unikać. Dlaczego? Dlatego, że każdy z nas reaguje inaczej na jedzenie, klimat, kosmetyki, każdy z nas przeżywa w inny sposób różnego rodzaju emocję np. stres. A więc nasze cechy psychofizyczne, środowisko, związki z innymi ludźmi, zainteresowania, nasza dieta – to ważne czynniki brane w Ajurwedzie pod uwagę przy określaniu sposobu dbania o zdrowie, czy ustalaniu odpowiedniego leczenia.
Jednym z najważniejszym zadaniem Ajurwedy jest dawanie nam wskazówek, udzielanie rad, jak przeżyć swoje życie w harmonii z naturą, jej prawami i rytmami.
Bycie zdrowym z jednej strony zakłada, że ciało funkcjonuje prawidłowo i nie cierpi na zaburzenia, a z drugiej, – że umysł jest spokojny i wyciszony a jego pracy nie zakłócają negatywne emocje czy niezdrowe myśli.
Człowiek zdrowy odczuwa, więc radość, ma siłę, energię i entuzjazm by spełniać swoje marzenia i aspiracje i osiągać swoje cele.
Zgodnie z Ajurwedą na nasze zdrowie ma wpływ wiele czynników, a trzy najważniejsze z nich to:
- dieta
- styl i higiena życia
- środowisko
Podstawą naszego zdrowia jest prawidłowe odżywianie się. Jakość i ilość tego, co kładziemy na talerz, warunki, w jakich spożywamy posiłki oraz pora ich spożywania są podstawą w utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.
Dla zachowania równowagi i harmonii niezbędna jest również dbałość o nasze ciało, poprzez dostosowanie się do swojego rytmu biologicznego, zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, czasu na nasz odpoczynek i regeneracje, czy odpowiednie ćwiczenia fizyczne.
Na nasze zdrowie ma również wpływ środowisko, w którym żyjemy, w tym klimat, pory roku, okolica, powietrze w miejscu zamieszkania oraz relacje, jakie tworzymy z innymi ludźmi.
Można więc powiedzieć, że najważniejszą radą, jaką udziela nam Ajurweda jest to, że to my jesteśmy odpowiedzialni za nasze życie, a nasze zdrowie jest w naszych rękach.
Każdego dnia możemy wybierać i wybieramy – zdrowie albo chorobę. Jeśli, na przykład jemy zdrowe i naturalne pokarmy, dbamy o swoje ciało, stosując odpowiednie ćwiczenia fizyczne, odpoczywamy odpowiednią ilość czasu, otaczamy się pogodnymi osobami – jesteśmy w równowadze i doświadczamy dobrego samopoczucia. Jeśli odżywiamy się niewłaściwie, nie zażywamy ruchu, nie śpimy odpowiednią ilość czasu, ulegamy negatywnym emocją, zbyt dużo i intensywnie pracujemy, zaczynamy czuć się źle, pojawiają się dolegliwości i choroby.
Pamiętajmy, więc, że to my odpowiadamy za wybór zdrowego życia i dobrego samopoczucia, za wybór zdrowego otoczenia i zdrowych nawyków.
Prewencyjna misja Ajurwedy polega na pokazaniu każdemu z nas naszej własnej, indywidualnej drogi do osiągnięcia zdrowia, dobrego samopoczucia i samospełnienia.