Abhjanga – czym jest masaż ajurwedyjski?
Masaż ajurwedyjski jest jedną z najstarszych technik łagodzenia bólu i regenerowania tkanek. Powstał po to by chronić nasze ciało przed chorobami i wspomagać leczenie różnych dolegliwości.
Abhyanga to jeden z najważniejszych zabiegów wykonywanych w ajurwedzie. Jest masażem całego ciała. Rozpoczyna się wymasowaniem głowy w pozycji siedzącej a następnie masowane są poszczególne partie ciała z uwzględnieniem twarzy, dłoni i stóp.
Czym różni się masaż ajurwedyjski od innych masaży?
Przede wszystkim tym, że podczas masażu na ciało aplikowane są odpowiednio dobrane oleje. Olej sezamowy to podstawowe lekarstwo w Ajurwedzie i również najważniejszy olej używany podczas masażu. Nie tylko olej sezamowy, ale generalnie wszelkie oleje mają niesamowite właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. To eliksiry młodości. Posiadają nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, A, C, czyli naturalne przeciwutleniacze, na które nasza skóra jest łasa. Masaż wykonany z użyciem naturalnego oleju wspaniale nawilża, odżywia i wzmacnia nasze ciało. Rozgrzany olej sezamowy ma zdolności przenikania głęboko przez skórę, dlatego działa nie tylko bezpośrednio na ciało, ale dociera również do tkanki łącznej, odżywia i smaruje nasze stawy, kości, tonizuje mięśnie. Zawiera w swoim składzie witaminę K, która bierze udział w tworzeniu się tkanki kostnej.
Masaże ajurwedyjskie szczególnie polecane są osobom, które są suche z natury: mają suchą skórę, suche trzeszczące stawy i kości, osobom chorym na osteoporozę, artretyzm, cierpiącym na zaparcia i problemy z jelitem grubym. Jednym z podstawowych zadań masażu jest oczyszczenie ciała z nagromadzonych w nim toksyn. Dzięki ruchom masażysty i temu, że aplikowany na skórę olej jest ciepły, rozszerzają się bardziej pory skóry, przez co toksyny usuwane są lepiej i szybciej z naszego organizmu. Dlatego masaż jest tak ważnym zabiegiem przeprowadzanym podczas ajurwedyjskiej terapii oczyszczająco – rewitalizującej organizmu nazywanej Panczakarmom.
Masowanie skóry ciepłym olejem działa również leczniczo na nasz system nerwowy. Kontakt z przyjaznym dotykiem na natłuszczonej skórze sprawia, że przekazywane są do mózgu za pośrednictwem włókien nerwowych pozytywne bodźce. Jest więc masażem, który zapewnia głęboki relaks, eliminuje stres i usuwa zmęczenie. Polecany jest osobom cierpiącym na nerwice, bezsenności, osobom przepracowanym i przemęczonym, mającym problemy z koncentracją i pamięcią.
Oprócz mechanicznego działania skierowanego na powierzchnię skóry masaż ajurwedyjski działa również na poziomie bardziej subtelnym i wiąże się z ruchem energii w ciele człowieka zwanej praną, którą trzeba przywrócić do równowagi, gdy zostaje zachwiana.
Co to jest Prana i skąd pochodzi?
Prana jest energią, subtelną siłą życiową, utrzymującą przy życiu wszystkie istoty żywe. Na poziomie fizycznym pranę reprezentuje żywioł powierza, którym oddychamy, aby żyć. To subtelna energia, dzięki której funkcjonuje cały nasz organizm, działają i pracują wszystkie nasze narządy. Dzięki pranie bije serce, krąży krew w naszych żyłach, dzięki pranie widzimy, słyszymy, dzięki pranie działa nasz instynkt. Prana przepływa przez nasze ciało niewidocznymi dla ludzkiego oka kanałami nazywanymi Nadis. Masaż ajurwedyjski ma za zadanie pobudzić prawidłowy przepływ prany w kanałach (Nadis), odblokować je, przywracając równowagę organizmu zarówno na poziomie fizycznym i umysłowym.
Masaż ajurwedyjski nie jest więc tylko masażem relaksacyjnym, ale przede wszystkim terapeutycznym i prewencyjnym. Jest jednym ze sposobów na to by zachować zdrowie i cieszyć się dobrym samopoczuciem.