skip to Main Content

Sen – najlepsze lekarstwo

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę jak ważny dla nas jest zdrowy sen. Zdrowy, czyli spokojny, odpowiednio długi, zapewniający prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Podczas snu wszystkie organy i komórki ulegają regeneracji. To czas, kiedy nasze ciało odpoczywa a mózg przetwarza i utrwala informacje.

Osoby, które nie dosypiają i śpią za krótko (mniej niż 5 godzin na dobę) bardziej narażone są na problemy ze zdrowiem. Gdy się nie wysypiamy pogarsza się jakość naszego życia i wzrasta ryzyko zachorowania na wiele chorób. Bez snu, tak samo jak bez powietrza i jedzenia, po prostu nie można żyć. Brak snu zaburza metabolizm cukrów i tłuszczy w naszym organizmie. Wzmaga apetyt i może prowadzić do problemów z otyłością. Osoby, których sen jest zbyt krótki, mają większe łaknienie i częściej zaglądają do lodówki. Dzieje się tak dlatego, że zakłócona zostaje praca dwóch hormonów. Niedostateczna ilość snu sprawia, że podnosi się poziom greliny – hormonu, który wywołuje apetyt, a obniża poziom leptyny – hormonu, który jest odpowiedzialny za uczucie sytości. Jeśli śpisz mniej niż 5 godzin na dobę ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego zwiększa się wielokrotnie. Mała ilość snu sprawia, że stajemy się niespokojni i rozdrażnieni, mamy problemy ze skupieniem się i zapamiętaniem informacji. Tracimy również na atrakcyjności – nasza skóra sprawia wrażenie matowej i zmęczonej.

Mamka świata – tak Ajurweda mówi o śnie. Sen jest jak troskliwa, kochająca matka. Odżywia nasze ciało i umysł, zapewnia nam zdrowie i prawidłowy rozwój.

Jest ściśle związany z doszą Kapha. Ponieważ, tak jak sen, Kapha to: stałość, spokój i bezruch. Gdy czujemy się zmęczeni, Kapha zaczyna dominować i zaprasza nas do odpoczynku.

Odpowiednia ilość snu jest kwestią indywidualną. Uważa się, że dorosłej osobie wystarczy 7- 8 godzin snu dziennie.

Okazuje się, że poszczególne dosze wywierają wpływ na jakość i długość naszego snu.

Sen Kaphy
Kaphy to osoby, które sypiają najlepiej ze wszystkich typów. Nie cierpią z powodu bezsenności czy problemów z zasypianiem. Sen Kaphy jest mocny i długi. Wystarczy, że Kapha przyłoży głowę do poduszki, by po chwili zapaść w głęboki sen. Jednak, gdy Kaphy są w nierównowadze, długo wylegują się w łóżku i ciężko im rano wstać.

Sen Pitty
Również Pitty śpią dobrze i spokojnie. Bezsenność dopada Pittę, gdy jest przepracowana, zestresowana nadmiarem obowiązków, czy ma problemy w pracy. To sprawy, które nie dają Pittcie spokojnie spać. Bywa, że gdy są w nierównowadze budzą się w nocy spragnione lub spocone.

Sen Vaty
Najwięcej kłopotów z zasypianiem mają Vaty. Ich nadmierna ekscytacja, skłonność do zamartwiania się, uczucie lęku sprawiają, że Vaty mają problemy ze snem i są najbardziej podatne na bezsenność. Śpią lekko, a ich sen jest płytki i przerywany. Zanim zasną przewracają się z boku na bok, a budząc się rano mogą czuć się zmęczone i niedostatecznie wyspane. Vaty są również wrażliwe na hałas. Jakiekolwiek odgłosy pochodzące z zewnątrz szybko wybudzają Vatę.

Skąd ta bezsenność?
Przyczyny bezsenności czy zbyt krótkiego, nieodprężającego snu mogą być różne. Bezsenność często towarzyszy depresjom i nerwicom. Silny stres czy lęk zaburza całe nasze życie, w tym również sen. Ale także przyczyną problemów z bezsennością może być po prostu nieprawidłowy styl życia, czy złe warunki, jakie panują w naszej sypialni. Powiedzenie „jak sobie pościelisz tak się wyśpisz” jest tu najbardziej adekwatne.

Ajurweda to życie w zgodzie z naturą, naszym biologicznym zegarem. Słuchając jej prostych rad możesz w swoim, życiu wprowadzić zmiany dzięki, którym dobrze się wyśpimy.

Pamiętaj !!!

  • Wieczór to czas spokoju i odpoczynku, kiedy powinieneś zwolnić tempo. Spada produkcja adrenaliny, ciśnienie i puls są niskie, organizm zaczyna produkować melatoninę, która zaprasza nas do łóżek.
  • Siadaj do kolacji o godzinie 18 -19. Wiem, że w dzisiejszych czasach, dla niektórych z Was to trudne zadanie. Jeśli nie uda ci się spożyć kolacji o tej porze, postaraj się zrobić to do godziny 20. Po tym czasie zaczyna zwalniać nasz metabolizm. Wszystko, co zjemy później, odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej.
  • Ostatni posiłek spożywaj co najmniej 2 godziny przed pójściem spać.
  • Kolacja nie powinna być zbyt lekka, by nie iść spać głodnym, ale również nie za ciężka, by móc spokojnie spać. Unikaj tłustych i ciężkostrawnych potraw, napojów z dodatkiem kofeiny, kawy, nie pij czarnej mocnej herbaty a zamiast tego popijaj herbatki ziołowe.
  • Popołudniowe ćwiczenia czy trening to dobry pomysł na pozbycie się codziennego stresu i oderwania od problemów. Około godziny 16 – 18 uaktywnia się nasz metabolizm, a mięśnie są najbardziej wytrzymałe. Aktywność fizyczna o tej porze dnia pozwala pozbyć się stresu i odpręża oraz zapewnia nam spokojny sen. Nie ćwicz jednak późnym wieczorem. Intensywny trening może cię pobudzić i spowodować problemy ze snem. Zanim pójdziesz spać najlepiej wyciszy cię wieczorny spacer, łagodne ćwiczenia relaksacyjne, medytacja. Rozciągaj kręgosłup, szyję i barki, bo w tych miejscach gromadzi się napięcie i stres.
  • Kładź się spać i wstawaj rano o tej samej porze.
  • Zgodnie z Ajurwedą chodzenie spać o około godziny 22 – 22.30 to najlepszy czas dla wszystkich. Pójście do łóżka o tej porze sprawi, że organizm będzie miał wystarczająco dużo czasu na regenerację. O godzinie 23 uaktywnia się ponownie Pitta, która znowu cię ożywi i spowoduje, że nie będziesz mógł zasnąć.
  • Twoje łóżko powinno służyć wyłącznie do spania, seksu i nic poza tym. Jeśli jest inaczej zmień to: nie oglądaj telewizji, nie czytaj, nie jedz w łóżku ani nie pracuj, nie słuchaj muzyki.
  • Przed snem smaruj stopy ciepłym olejem sezamowym, to dobry sposób na problemy z bezsennością, szczególnie polecam osobom typu Vata.

Ajurweda zaleca również pewne zwyczaje związane ze snem. Pozycja, jaką przyjmujemy podczas spania, ma duży wpływ na naszą doszę, jakość snu oraz prawidłowy przepływ energii w ciele. Spanie na lewym boku zaleca się osoba typu Vata i Kapha. Ponieważ działa rozgrzewająco, polepsza trawienie, pobudza nasze ciało do działania. Spanie na prawym boku jest dobre dla Pitty, ponieważ wychładza, uspakaja i relaksuje. Śpij z głową skierowaną na wschód. Wschód daje energię pochodzącą od słońca, najlepszą i najbardziej życiodajną, przynosi spokój i duchowy rozwój, zapewnia powodzenie i pomyślność. Sen z głową skierowaną na południe działa uzdrawiająco i dostarcza ciału energii z powodu świetnej magnetyzacji. Spanie z głową na zachód przynosi niespokojny sen. Spanie z głową na północ to niezbyt dobry pomysł, ponieważ pozbawia nas energii, utrudnia rekonwalescencję i powrót do zdrowia.

Nie pracuj ciężko wieczorem, nie zarywaj nocy, nie narzekaj, że sen to strata czasu. Sen to nie strata czasu – to Mamka Świata – korzystaj z jej dobrodziejstw, bo daje Ci zdrowe, dobre samopoczucie i siłę do życia.

Back To Top