skip to Main Content

Jak nakładać olej na ciało?

W ajurwedzie aplikujemy na ciało zawsze ciepłe oleje, ponieważ szybciej się rozprowadzają i wchłaniają oraz lepiej nawilżają i odżywiają naszą skórę. Hindusi zazwyczaj nacierają się olejem rano. Poranny, krótki automasaż to jeden z codziennych rytuałów pielęgnacyjnych w ajurwedzie. Jeśli nie masz czasu wykonać go rano to myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie by stał się Twoim zabiegiem wieczornym tuż przed pójściem spać. Niezależnie od tego, o jakiej porze go wykonasz, najlepiej zrobić go zaraz po kąpieli.

Zaczynamy

Podgrzewamy buteleczkę z olejem poprzez zanurzenie jej w naczyniu z ciepłą wodą. Gdy olej jest dostatecznie ciepły (najlepsza temperatura to ok. 40 -45) możemy zacząć zabieg.

Rozgrzany olej nakładamy na suchą lub lekko wilgotną skórę. Wcieramy go przez 5-10 minut energicznymi ruchami masując całe ciało zawsze w kierunku serca i następnie zmywamy.

Krótki prysznic po zabiegu usunie nadmiar oleju wraz z toksynami i poprawi krążenie. Olej najlepiej zmywamy mąką z cieciorki. Mąkę mieszamy z wodą tak, aby powstała pasta i myjemy nią ciało. Nie musimy robić tego bardzo dokładnie. Najlepiej jest pozostawić odrobinę oleju na skórze.

Oczywiście idealnie byłoby namaszczać się olejem codziennie, ale jeśli nie jest to możliwe, to warto robić to przynajmniej raz w tygodniu.

Oleje dobieramy indywidualnie, czyli zgodnie z naszą doszą:

  • Najlepszym olejem dla Vaty jest olej sezamowy, ale możemy także wybrać oliwę z oliwek czy olej z awokado.
  • Kaphie podobnie jak Vacie również służy olej sezamowy i oliwa z oliwek lub olej gorczycowy.
  • Dla Pitty poleca się olej kokosowy i słonecznikowy.

Zimą, szczególnie w naszym klimacie, warto sięgać po oleje rozgrzewające i tu znowu najlepszy dla wszystkich dosz będzie olej sezamowy. Latem orzeźwi nas olej kokosowy.

Back To Top