skip to Main Content

Poznaj swoją doszę

Jak interpretować wyniki testu.

1.Typ z pojedyńczą doszą.

Vata

Pitta

Kapha

Jeśli punktacja jednej doszy wyraźnie przeważa nad pozostałymi dwama doszami – na przykład jest dwa razy większa, to jesteś typem z pojedyńczą doszą.

2.Typ z podwójną doszą.

Vata – Pitta lub Pitta – Vata

Pitta – Kapha lub Kapha- Pitta

Kapha – Vata lub Vata – Kapha

Większość z nas to typy z podwójną doszą. Jeśli żadna z dosz wyraźnie nie dominuje, a liczba odpowiedzi w dwóch kategoriach jest zbliżona oznacza to, że jesteś typem z podwójną doszą. A więc masz cechy dwóch wiodących dosz. Wyższa dominuje, lecz obie się liczą.

3.Typ z potrójną doszą.

Vata – Pitta – Kapha

Jeśli twoja punktacja jest prawie równa, co zdarza się rzadko, jesteś typem trójdoszowym.

Vata

Osoby typu Vata są najszczuplejsze ze wszystkich trzech typów i z trudem przybierają na wadze. Zazwyczaj mają wąskie ramiona i/lub biodra, płaską klatkę piersiową, a ich żyły, mięśnie i ścięgna są widoczne. Do rzadkości nie należą krzywe nogi, krzywy zgryz, krzywa przegroda nosowa, skolioza. Osoby o tej konstytucji często moją ciemną skórę, z łatwością się opalają i nie ulegają poparzeniom słonecznym. Ich skóra jest sucha, szczególnie zimą, łatwo pierzchnie i łuszczy się. Włosy mają kręcone, rzadkie, zazwyczaj suche, choć mogą też być tłuste.

Vata jest wrażliwa na zimno i niskie temperatury. Jej stopy i dłonie są często zimne. To osoby, które mają największą skłonność do nieregularnego trybu życia. Mają zmienny apetyt, często opuszczają posiłki, kładą się spać nieregularnie. Zazwyczaj cierpią na zaparcia i gazy a ich kał jest suchy, twardy i mało obfity. Śpią niespokojnie i krócej niż inni, a ich sen jest lekki i przerywany.

Od strony psychologicznej Vaty to ludzie aktywni, twórczy i pomysłowi. Mają dużą wyobraźnię, często marzą i fantazjują. Mówią szybko i chodzą szybko, ale męczą się łatwo. Mają najsłabszą kondycję fizyczną ze wszystkich trzech typów. Charakteryzuje je krótka pamięć, ale zdolność do łatwego zrozumienia. Potrafią zrozumieć coś natychmiast i wkrótce o tym zapominają. Vaty mają słabą wolę, są nieufni, mało tolerancyjni i raczej nieśmiali. Na stres reagują silnym niepokojem i lękiem. Vaty to osoby wrażliwe na hałas, ból, zimno i przeciąg.

Jak równoważymy Vatę?

Kluczem do zrównoważenia Vaty jest regularność, ponieważ Vata jest bardzo wrażliwa i podatna na zmiany, co sprawia że, łatwo ulega pobudzeniu i szybko czuje się wyczerpana. Dlatego przede wszystkim powinna prowadzić regularny tryb życia. Spać i jeść o stałych porach i regularnie ćwiczyć.
Jest również doszą, która jest sucha i zimna z natury, a więc powinna dobrze się nawilżać i rozgrzewać, czyli:

  • Pilnować aby pomieszczenia, w których przebywa były dostatecznie ciepłe i wilgotne (szczególnie zimą, gdy jest bardziej sucho). Unikać przeciągów a latem klimatyzacji, ponieważ jest szczególnie na nie wrażliwa.
  • Rano ciepła kąpiel lub prysznic doskonale nawilżą i rozgrzeją suchą i zimną Vatę. Po kąpieli przydałby się również krótki automasaż całego ciała ciepłym olejem sezamowym.
  • Pić dużo ciepłych płynów, by uniknąć odwodnienia.

Odpoczynek jest bardzo ważny dla typów Vata, gdyż są to osoby, które szybko się męczą i często, szczególnie po południu czują spadek energii. Dlatego dobrze jest gdy Vata zadba o to by znaleźć czas na krótką przerwę i usiąść wygodnie w fotelu z kubkiem ciepłej herbaty. To coś, co da jej energię na resztę dnia.

Vaty to również osoby bardzo wrażliwe na stres. Powinny unikać napięć psychicznych i nadmiaru bodźców. Wybierać takie profesje i zawody, które nie są bardzo stresujące. Otaczać się ludźmi, w towarzystwie których czują się dobrze i bezpiecznie. Głośna muzyka, hałas, brutalne filmy, zbyt długie oglądanie telewizji również zaburzają Vatę.

Pitta

Osoby typu Pitta maja ciało harmonijne, a więc wszystko występuje u nich w odpowiednich proporcjach. Są to osoby szczupłe, średniego wzrostu, łatwo chudną i łatwo tyją. Mają więcej tkanki tłuszczowej niż ludzie typu Vata. Nie zbyt dużo, lecz wystarczająco, aby miało to wpływ na ich sylwetkę. Kości, mięśnie i żyły nie są tak widoczne jak u osób Vata. Ludzie o tej konstytucji mają jasną skórę często o odcieniu różowym lub miedzianym. Ich ciało jest delikatne i ciepłe w dotyku. Z łatwością ulega poparzeniom – co sprawia, że ten typ unika słońca. Skóra Pitty często jest piegowata lub pokryta znamionami, lekko tłusta, skłonna do infekcji, wyprysków i trądziku nawet w dorosłym wieku. Włosy cienkie, delikatne i proste, w kolorze rudym, blond lub piaskowym, mające skłonność do przedwczesnego siwienia, wypadania, łupieżu. Głębokie zakola to również oznaka Pitty.

Od strony fizjologicznej ludzie o tej konstytucji mają silny metabolizm, dobre trawienie i co za tym idzie mają dobry apetyt. Mają tendencje do nadmiernego pocenia się, a ich dłonie są często ciepłe i wilgotne. Pitty nie mają problemu ze snem, lecz budzą się czasami w środku nocy spocone lub spragnione. Osoby typu Pitta nie lubią słońca, upałów, wilgotnego i gorącego klimatu, nie są wrażliwe na zimno i niskie temperatury. Pitty to osoby wrażliwe na ciepło, światło i kolor.

Od strony psychologicznej Pitty to osoby inteligentne, bystre, ambitne, lubiące wyzwania, ale bywają również agresywne. Łatwo się irytują i są niecierpliwe. Cenią porządek i efektywne gospodarowanie. Są dobrymi mówcami. Wyrażają się dokładnie i jasno. Mają zdolności przywódcze, dlatego są osobami, które mają predyspozycje by być menadżerami, szefami, piastować wysokie stanowiska. Pitty na stres reagują gniewem, frustracją i urazem.

Jak równoważymy Pittę?

Kluczem do zrównoważenia Pitty jest umiarkowanie. To osoby, które powinny w swoim życiu szukać umiaru we wszystkim co robią. Ponieważ mają skłonności do zbyt nadmiernej aktywności, która może przejawiać się w różnych dziedzinach ich życia. Pitty bardzo często zbyt dużo i intensywnie pracują i mają skłonności do pracoholizmu. Znalezienie równowagi między pracą a odpoczynkiem to najważniejsze zadanie dla Pitty. Niech dom Pitty stanie się jej oazą spokoju, do którego nie przynosi pracy, wyłącza lub nie odbiera telefonów służbowych.

Pitta źle znosi wysokie temperatury i nie może dopuścić do tego, by się przegrzać. Powinna unikać upałów, opalania się czy zbyt długiego przebywania na słońcu, nie siedzieć zbyt długo w gorącej kąpieli, nie przesiadywać zbyt długo w saunie. Za to spać w temperaturze ok. 18 stopni C.
Kontakt z przyrodą najbardziej uspakaja i równoważy Pittę. Jeśli tylko ma czas i okazję niech cieszy się pięknem przyrody i jak najwięcej czasu spędza na łonie natury, spacerując, obserwując zachody słońca czy pełnie księżyca.

Ponieważ Pitta jest najbardziej podatna na zanieczyszczenia środowiska (spaliny, smog, chemikalia, niezdrowe jedzenie, fast foody). Powinna unikać zanieczyszczonych miejsc, dbać o to by jedzenie było przygotowywane ze zdrowych i naturalnych produktów.

Kapha

Osoby typu Kapha są dobrze zbudowane, odznaczają się szerokimi biodrami i/lub ramionami. Żyły i ścięgna nie są widoczne ze względu na grubą skórę i dobrze rozwinięte mięśnie. Cerę mają jasną, skórę miękką, dobrze nawilżoną, ze skłonnościami do przetłuszczania się. Włosy mają gęste, mocne, często w kolorze ciemnym, falujące. Duże, łagodne, sarnie oczy są również typowe dla tego typu konstytucyjnego.

Od strony fizjologicznej ludzie Kapha mają dobry apetyt, lecz stosunkowo wolno trawią, co sprawia, że maja silną tendencję do przybierania na wadze i często, gdy brak im równowagi, są otyli. Nie lubią zimnej i wilgotnej pogody. Osoby typu Kapha śpią najlepiej ze wszystkich typów. Ich sen jest długi i głęboki. To osoby wrażliwe na dotyk i emocje.

Od strony psychologicznej Kaphy to osoby spokojne i opanowane i zadowolone z życia. Ludzie Kapha zazwyczaj są powolni, powoli jedzą, wolno mówią, decyzje podejmują z namysłem, czasami zbyt długo się zastanawiając. Są domatorami, nie lubią zmian, są przywiązani do swoich miejsc, rzecz i ludzi, którymi się otaczają. Kaphy to osoby tolerancyjne i dość łatwo wybaczające. Na stres reagują wycofaniem i niepokojem.

Jak równoważymy Kaphę?

Kluczem do zrównoważenia Kaphy jest pobudzenie.

Kapha jest zimna i wilgotna i ma skłonności do inercji. Przede wszystkim powinna się pobudzać, ponieważ z natury jest powolna, stabilna i lubi oszczędzać swoją energię. By nie popadać w stagnację Kaphie poleca się szukanie w życiu urozmaicenia oraz nowych i innych doświadczeń czy wrażeń. Zmiany nawet te drobne jak przemeblowanie mieszkania, czy inne ustawienie biurka w pracy, naprawdę bardzo pomagają Kaphie.

Sport i regularny wysiłek fizyczny sprawiają, że Kapha świetnie się czuje. A ponieważ są to osoby dobrze zbudowane, mają mocne, silne ciało. Mogą uprawiać wszelkie dyscypliny, nawet te ekstremalne.

To osoby szczególnie wrażliwe na wilgotne zimno. Powinny unikać miejsc, gdzie panuje zbyt duża wilgoć, szczególnie przy zaflegmieniu. Suchy klimat jest dla niech najlepszy.

Back To Top