skip to Main Content

Masuj swoich bliskich, bo dotyk zbliża ludzi i pogłębia więzi

Dlaczego warto się masować ?

Masaż możemy robić sobie sami (automasaż), możemy masować się nawzajem czy masować swoich bliskich, przyjaciół, partnera/partnerkę lub możemy udać się do specjalisty. Nie wszystkie masaże nadają się do tego, by mogły być wykonywane przez amatorów. Są masaże, które wymagają specjalistycznej wiedzy, praktyki i bardzo dobrej znajomości anatomii. Ale są również techniki, których nauczyć może się każdy i wykonywać w domowym zaciszu. Bo przecież wszyscy mamy uzdrawiające dłonie. Jedni z tej mocy korzystają a inni nie.

Możemy powiedzieć, że masaż to leczenie dotykiem a dotyk kochanej osoby daje mam siłę i zdrowie, łagodzi ból i przywraca dobre samopoczucie.

To cudowny sposób na umocnienie wzajemnej bliskości, złagodzenie napięć i nieporozumień. Masując bliską nam osobę sprawiamy, że czuje się ona kochana, otoczona troską i opieką. Szczególnie dotyczy to osób o typie Vata, które mają najbardziej wrażliwy system nerwowy a masaż wykonany przez kogoś bliskiego zapewnia im większy spokój, relaks i poczucie bezpieczeństwa.

Takim miejscem na świecie, gdzie masaż odgrywa w życiu społecznym ważną rolę, są Indie. Szczególnie w Kerali, w miejscu skąd pochodzi Ajurweda, stanowi on nieodłączny element życia rodzinnego. Hindusi poddają się regularnie masażom wykonywanym przez członków rodziny. Niemowlęta w Indiach są codziennie masowane dla utrzymania ich w dobrym zdrowiu. Starsze dzieci od 3 do 6 roku życia masuje się raz lub dwa razy w tygodniu. Dorośli poddają się masażom by zachować silne, giętkie ciało i zdrowie.

Jeśli chodzi o masaże ajurwedyjskie polecam dwa, które są łatwe w stosowaniu, których nauczyć może się każdy i nie wymagają użycia specjalistycznego stołu by je wykonać.

Teraz Ty możesz nauczyć się tych starożytnych technik i stosować je w domu.

  • Takim rodzinnym rytuałem, który wzmacnia nasz układ nerwowy, doskonale odpręża i relaksuje, jest masaż głowy. W Indiach możemy go sobie zafundować na ulicy, na bazarze czy na plaży. Jest również praktykowany przez fryzjerów. W indyjskich salonach fryzjerskich oprócz strzyżenia, golenia itp. zabiegów, można zawsze poprosić o wymasowanie głowy. Hinduskie kobiety stosują go także jako zabieg pielęgnacyjny włosów, do którego używają różnych olejków. Dzięki temu ich włosy są mocne, lśniące i dobrze odżywione.
  • Drugim zabiegiem, który można swobodnie wykonywać w domowym zaciszu jest masaż relaksacyjno – energetyzujący całego ciała tzw. masaż Kalarski. Jest stosunkowo łatwym do wykonania zabiegiem. Polega na aplikowaniu ciepłego oleju, który rozprowadzany jest po ciele długimi, płynnymi, jednostajnymi ruchami. Osoba masowana łatwo zapada w głęboki relaks przywracając ciału prawidłowy przepływ sił witalnych oraz naturalną harmonię i równowagę.

Oba te masaże to zabiegi bezpieczne, proste i łatwe w stosowaniu, lecz powinny być traktowane z szacunkiem i wykonywane ściśle według instrukcji jeśli mają być skuteczne.

Wszystkich entuzjastów masażu zapraszam na moje kursy.

Back To Top